Cilt Bakımı

Siyah Noktalar için Cilt Bakım Önerileri

Siyah noktalar için cilt bakımına, her yaştan her cinsten herkesin ihtiyaç duyduğu bir gerçektir. Vücudun çeşitli yerlerinde karşılaşabileceğimiz siyah noktalar, özellikle burun bölgesinde sıklıkla karşılaşılmaktadır.

Siyah Noktalar

Siyah Noktalar Neden Oluşur?

Genelde burun ve çevresinde ortaya çıkan siyah noktaların, birçok oluşum sebebi vardır. Siyah noktaları cildin doğal güzelliğini ve pürüzsüzlüğünü bozmaktadır.

Siyah noktayı oluşturan faktörler; makyajla uyumak, gözenekleri tıkayan ürünler kullanmak, cildi etkili şekilde temizlememek, düzensiz beslenmek ve yeterli su içmemek, sigara içmek gibi sebeplerdir. Siyah noktaların genişlemesi gözeneklerde oluşur. Yani genişlemiş gözenekler varsa akne, siyah nokta gibi sorunlar da yakın demektir.

Bu noktada gözenekleri her zaman sıkı tutmaya özen göstermek gereklidir. Tonik kullanarak gözeneklerinizi kapatabilir ve cildim daha sıkı olmasını sağlayabilirsiniz. Günlük hayattanız da her gün tonik kullanmaya ve gözenekleri arındırıcı peeling ve maskeler yapmaya dikkat edin.

Böylece siyah noktaların oluşumunu ciddi şekilde azaltabilirsiniz. Bu yazımızda siyah noktaların nasıl önlenebileceğini ve etkili maske tariflerini sizler için araştırıp bir araya getirdik. Faydalı olmasını dileriz.

Siyah Noktaları Tetikleyen Faktörler

Aşırı Yağ Tüketimi

Kızartma ve yağlı besinler tüketmek cildin yağlanmasına neden olur. Bu da gözeneklerin daha çabuk tıkanmasına ve siyah nokta oluşmasına zemin hazırlamak demek oluyor. Bu nedenle sağlıklı ve sebze ağırlıklı beslenmeye dikkat edilmeli, günlük süt tüketimine de özen gösterilmelidir.

Sağlıksız Beslenme ve Yaşam Tarzı

Yüksek şekerli ve sürekli karbonhidratlı besinler tüketmek de siyah nokta gibi cilt sorunlarına zemin hazırlamaktadır. İşlenmiş gıdalardan uzak durularak, mümkün olduğu kadar organik ve doğal içerikli ürünler tüketmeye özen gösterilmelidir. Ayrıca cilt bakımında da doğal ve bitkisel içerikli ürünler kullanılmalıdır.

Hormonal Değişiklikler

Hamilelik ve regl dönemi gibi dönemlerde hormonlarda yükselme meydana gelir. Bu nedenle ciltte aşırı bir yağlanma görülebilir. Bundan dolayı da akne ve siyah nokta sorunları bu dönemlerde artar. Bu nedenle bu gibi dönemlerde cilt bakımına daha özenli gösterilmeli ve bitkisel içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Siyah Noktalardan Kurtulmanın Doğal Yolları

Kombu Çayı

Kombu çayı hem probiyotikler hem de antioksidanlara bakımından zengindir. Cilt için mükemmel bir içerik olan kombu çayı, aynı zamanda ciltte kolajen üretimini arttırır. Böylece cildin yaşlanma etkilerinden uzun süre korur.

Kombu çayını taze olarak demleyip tüketebilirsiniz. Kombu çayını taze demlendikten sonra soğuyan çayı tonik olarak da cilde sürebilirsiniz. Siyah noktaların temizlenmesini sağlar. Akneleri önler. Cildi bakterilerden arındırır. Bu harika bitkisel çayın etkilerinden kesinlikle faydalanmalısınız.

Siyah Noktalara Alo Vera Mucizesi

Aloe vera içerdiği bileşenler sayesinde ciltteki siyah noktalar ve aknelere iyi gelir. Birçok cilt bakım ürününde kullanılan aloe verayı taze jel halinde cilde maske olarak uygulayabilirsiniz.

Meyan Kökü Çayı

Meyan kökü özleri de cildi iltihaplı akne ve siyah noktalardan kurutmada yardımcıdır. Meyan kökünü aktarlarda bulabilirsiniz. Meyan kökü çayını tez olarak demleyin ve soğuduktan sonra cilde pamukla uygulayın. Akne ve siyah noktalarınız geçene kadar bu uygulamayı tekrar edebilirsiniz. Düzenli kullanımda siyah noktalardan eser kalmayacaktır.

Siyah nokta için yukarıdaki uygulamaları yapmadan önce gözeneklerinizi buhar banyosu yaparak açarsanız, maskeler daha etkili ve hızlı sonuç verecektir.

Maskeleri Doğru Zamanda Kullanın

Limon, portakal ve kivi gibi içinde C vitamini olan besinlerde siyah noktaların önlenmesinde etkilidir. C vitamini içindeki askorbik asit sayesinde lekeleri iyileşme göstermektedir. Ayrıca ciltteki siyah noktalar da önlenmektedir. Bunun için c vitaminli besin tüketimine ağırlık vererek cildinizi daha kusursuz bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Örneğin limon suyunu pamuğa dökerek, siyah noktaların yoğun olarak çıktığı bölgelere masaj yapabilirsiniz. Bu uygulamayı gece uyumadan önce yapın ve cildinizi sabah yıkayın. Bu tür C vitamin bakımlardan sonra güneşe çıkmak cildi leke bırakabilir.  Bu yüzden maskeler kadar maskelerin yapım zamanı da oldukça önemlidir.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Kril Yağı Nedir?
Kızılcık Suyunun Faydaları Nelerdir?
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Demet Öztürk

Merhaba, ben Demet Öztürk. Kolayciltbakimi.com web sitem üzerinden sizlere cilt bakımı ile ilgili önemli bilgiler veriyor, evde cilt bakımı yaparken uygulayabileceğiniz mükemmel önerilerde bulunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu